Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Odvolání - co to vlastně znamená?

Když už se stane, že se ocitnete u soudu (v souladu s tématem mého blogu to bude nejspíše soud opatrovnický), může se stát, že nebudete s jeho verdiktem spokojeni. A nastává čas odvolání. Co to je a jak si s tím jako nezkušení laici můžete poradit? 

Dovolím si zde nastínit velmi lehce a neprávnicky jak je to s odvolacím řízením. Všichni jsme totiž slyšeli frázi "Tak já se odvolám". Ale protože se většina z nás nesoudí denně (jasně, jsou i tací), většinou netušíme, co takové odvolání znamená a jak se k němu postavit. Zkusme si tedy tímto článkem proces odvolání zcela neprávnicky zarámovat.

Zůstaňme u procesů opatrovnických soudů k nimž se vztahuje tento blog. Tedy u sporů, které se týkají péče o děti a probíhají tehdy, když se rodiče nejsou schopni na péči nebo některé její části dohodnout. Řekněme tedy, že jste, milý čtenáři, účastníkem takového sporu a soud právě vyřkl verdikt, který se vám nelíbí. Považujete ho za špatný a myslíte si (jste si jist), že to soud prostě vyřešil špatně.

Dobrá zpráva je, že občanský soudní řád s tím, že nemusíte být s rozsudkem spokojeni, počítá a nabízí vám vhodný nástroj - tedy právě odvolání. A dobrá zpráva je taky to, že od vynesení rozsudku budete mít dost času se nad vším zamyslet a dobře se připravit. Ze soudní síně totiž odcházíte s tím, že znáte rozsudek a víte jakou cestou k němu soud dospěl (nejlépe máte v ruce protokol). A můžete přemýšlet a připravovat se. Soud má totiž třicetidenní lhůtu na písemné zpracování a doručení rozsudku.

Od jeho převzetí běží lhůta zase vám - na podání odvolání máte 15 dnů. To je důležitá věc a dobře si ji pohlídejte. Aby bylo vaše odvolání řešeno, musí být totiž podáno včas. Nejpozději patnáctý (kalendářní) den musí být vámi zpracovaný dokument na podatelně příslušného soudu první instance (to je ten, kde probíhal váš soudní proces) nebo musí mít obálka poštovní razítko s tímto datem.

V první etapě se totiž vašim odvoláním bude zabývat právě onen "prvoinstanční" soud. A to přesto, že se odvoláváte k jinému (nejspíš místně příslušnému krajskému) soudu. Který to přesně je a kam máte odvolání adresovat zjistíte snadno - je to napsáno v závěru rozsudku.

Samotné odvolání pak musí obsahovat následující informace:

  • proti kterému rozhodnutí je nasměrováno a v jakém rozsahu ho napadá
  • odvolací důvod - to je popis toho, v čem vidíte nesprávnost rozhodnutí nebo postupu soudu
  • odvolací návrh - v řeči právníků se mu říká "petit".

Dejte si záležet na specifikaci které rozhodnutí napadáte a také na formulaci odvolacího důvodu. Dobře popište o co vám vlastně jde. Dovoluji si doporučit stručnost a popis "k věci". Odvolání totiž neovlivňuje délka textu ale jeho faktická správnost. Buďte konkrétní a nakoukněte do občanského soudního řádu. Odvolání lze opřít o následující důvody:

    1. jste přesvědčeni, že nebyly splněny podmínky řízení,
    2. domníváte se, že soud prvního stupně nepřihlédl k vašim tvrzením nebo důkazům, ačkoliv k tomu byly splněny předpoklady. 
    3. v řízení jnalézáte postiženo jinou vadou, která mohla mít za následek nesprávné rozhodnutí
    4. soud dle vašeho názoru neúplně zjistil skutkový stav věci, neboť neprovedl navržené důkazy potřebné k prokázání rozhodných skutečností.
    5. soud dospěl k nesprávným skutkovým zjištěním.
    6. dosud zjištěný skutkový stav neobstojí, neboť tu jsou další skutečnosti nebo důkazy, které nebyly ještě uplatněny.
    7. rozhodnutí soudu prvého stupně spočívá na nesprávném právním posouzení věci.

Mezi nabízenými možnostmi s velkou pravděpodobností najdete tu, která bude vhodným odvolacím důvodem. Použijte ji pak jako vodítko pro další úvahy a přípravu. 

Pokud vámi předložené odvolání nebude splňovat všechny náležitosti, prvoinstanční soud vás vyzve k úpravě nebo doplnění podání (nejspíš se setkáte s termínem "odstranění vad"). Dokument pak v daném termínu musíte řádně upravit. 

V případě opatrovnických sporů má odvolání na výkon rozhodnutí odkladný účinek (můžete se s ním setkat jako s účinkem "suspenzivním"). Neznamená to nic menšího, než to, že do ukončení odvolacího řízení a výroku odvolacího soudu rozsudek, proti němuž se odvoláváte, jakoby neplatí. Čekáte společně se všemi účastníky řízení na verdikt krajského soudu a dodržujete tedy pravidla platná "před rozsudkem".

Jakmile soud první instance zjistí, že odvolání je v pořádku, doručí ho všem účastníkům (ti mají právo se k němu vyjádřit a raději počítejte s tím, že budou velmi rázně reagovat), v případě potřeby doplní potřebné listiny a předá spis odvolacímu soudu a jeho aktivní účast tímto krokem končí.

Odvolací soud pak nařídí jednání a pozve všechny jeho účastníky. Dobře se na toto jednání připravte, soud by vám k tomu měl dát dostatek času (zpravidla to bývá asi 10 dní).

Co může odvolací soud udělat a na co byste se tedy měli připravit?

    1. Může odvolání odmítnout - to učiní tehdy, pokud není odvolání přípustné a neodmítl ho již soud prvního stupně.
    2. Může napadené rozhodnutí potvrdit - to tehdy, pokud usoudí, že je věcně správné - k tomu musí vnímat, že celý proces proběhl správně a byla dobře vyhodnocena jeho podstata (skutkový stav). To se může stát i tehdy, jestliže soud zopakuje nebo doplní dokazování, aniž by tato doplnění znamenala faktickou změnu.
    3. Může napadené rozhodnutí zrušit - to by se však již nyní mělo dít spíše omezeně, jen tehdy, když odvolací soud nemůže z přesně daných vážných rozhodnutí potvrdit nebo změnit. V takovém případě soud rovněž rozhodne o dalším postupu - tedy vrátí věc prvoinstančnímu soudu (případně postoupí jinému soudu či nařídí projednání jinému soudci)
    4. Může rozhodnutí změnit - odvolací soud může sám zjišťovat stav řešené věci a může rozsudek změnit. Sám tak ovlivňuje celé řízení a je v řešení vašeho problému velmi aktivní. Má k tomu nástroje.

Je tedy jasné, že odvolací řízení je jakousi opravnou, nádstavbovou částí a odvolací soud má celou řadu možností jak s vaším sporem pracovat. V závěru řízení pak budete mít "v ruce" rozhodnutí soudu, které bude podobné jako to prvoinstanční proti němuž jste se odvolali. Bude mít svůj úvod, výrok a odůvodnění.

Podstatná je samozřejmě část výroková, která říká, jak odvolací soud rozhodl. Úvod je spíše formální a v odůvodnění bude souhrnná informace, která soud vedla ke stanovení právě takového výroku. Soud rovněž stanoví jak budou hrazeny náklady řízení.

Pro účastníky řízení je podstatné, že další případné kroky už s velkou pravděpodobností nebudou mít odkladný účinek. I proto je odvolací řízení tak důležité. Stanoví, jak se všichni účastníci sporu budou povinni dále chovat a jaká pravidla a postupy dodržovat. Co tedy poradit? Pokud to považujete za potřebné a důvodné, můžete navrhovat nová dokazování. V opatrovnických soudech se často vyžadují nové posudky psychologů či psychiatrů - soudních znalců. Tuto možnost nepochybně máte, zacházejte s ní ovšem citlivě - soud citlivě vnímá další zatěžování už tak přetížených dětí a rovněž je v tomto případě nutné, abyste počítali s tím, že takový posudek něco stojí. Můžete navrhovat své svědky a další důkazy.

Co lze ovšem doporučit zcela jistě - buďte věcní a realističtí a nevymýšlejte si. Jen máločím si můžete situaci zhoršit tak, jako uvedením nepravdivých věcí, které bude váš bývalý partner schopen fakticky vyvrátit. Taky buďte "pořád stejní". Proces totiž už nějakou dobu trvá (bude to nejspíš asi tak rok) a informace se v něm shromažďují po celou dobu. Vaše tvrzení jsou součástí soudního spisu, ale také spisu na příslušném OSPODu. Snažte se, aby byly vaše výroky na sebe navazující. V tak dlouhém časovém plynutí už se totiž pozná vás přístup k "protistraně" a ucelenost vašich tvrzení.

A rada závěrem - pokud jste doposud nespolupracovali s právníkem, teď už to doporučuji udělat. Pomůže vám, navede vás a možná i "postaví na zem" a nedovolí vám opakovat chyby. Že to "něco stojí"? No jistě. Ale nejspíš vám pomůže. Případně můžete najít některou bezplatnou právní poradu a alespoň tak získat maximum informací.

Vůbec nejlepší je se k odvolacímu soudu vůbec nedostat a dohodnout se včas. Ve většině případů je lepší do onoho soudního ringu vůbec nevstoupit. Domluvte se. Ušetříte si nervy, peníze a čas. A taky klid svých dětí.

 Více informací hledejte třeba zde:

STRNADOVÁ, Eliška. <I>SOUČASNÁ PRÁVNÍ ÚPRAVA ODVOLÁNÍ JAKO ŘÁDNÉHO OPRAVNÉHO PROSTŘEDKU V CIVILNÍM ŘÍZENÍ SOUDNÍM</I>. Brno, 2007. Dostupné z: http://www.google.cz/url?sa=t&amp;rct=j&amp;q=&amp;esrc=s&amp;frm=1&amp;source=web&amp;cd=1&amp;ved=0CF8QFjAA&amp;url=http%3A%2F%2Fis.muni.cz%2Fth%2F77082%2Fpravf_m%2FDIPLOM.PRACE.doc&amp;ei=J6cuUOK3Jqeo4gTF-YGgCA&amp;usg=AFQjCNFwa_SrpwVqT-Et5BOc004yHQMhGA&amp;sig2=W-LEC9T521U5swlqDeyYog. Diplomová práce. Právnická fakulta MUNI. Vedoucí práce Ilona Shelleová.

nebo v jednoduché podobě zde:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Odvol%C3%A1n%C3%AD

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marie Vavrušová | pátek 17.8.2012 22:40 | karma článku: 13,35 | přečteno: 7699x
  • Další články autora

Marie Vavrušová

O porozchodových starostech s dětmi - Asociace neúplných rodin

Máme je všichni, kdo jsme prošli rozpadem manželství a zůstali jsme sami s dětmi. Nebo naopak bez dětí. Starosti. Jeví se nám jedinečné a neopakovatelné. Většinou to tak není. Lidské příběhy jsou si podobné a dá se z nich leccos přiučit. Když o sobě víme. Když starosti známe. Když o nich dokážeme věcně mluvit a upozorňovat na to, co mezi námi i ve společnosti nefunguje. Když dovedeme problém pojmenovat.

21.2.2013 v 10:27 | Karma: 9,73 | Přečteno: 1055x | Diskuse| Ostatní

Marie Vavrušová

Rovné příležitosti? Máme co jsme chtěli (nebo chtěly?).

Ať se nám to líbí nebo ne, společnost se mění. Ženy získávají sebevědomí, jsou vzdělané a vzdělávají se dál, mají své zájmy. Jejich hlas je (pomalu ale přece) slyšitelnější. O tzv. "rovných příležitostech" se mluví, píše, vytvářejí se pro ně rozumné podmínky na pracovištích. A jako každé konání, i tyto "akce" probouzejí "reakce" a ty dál mění společnost. Společnost, jejíž součástí jsme my všichni. Dospělí i děti.

18.11.2012 v 17:19 | Karma: 12,26 | Přečteno: 2178x | Diskuse| Ostatní

Marie Vavrušová

Pod ořechem

Ořešák byl odjakživa důležitý strom. Jeho koruna přináší stín, kořeny odvedou vodu od základů domu, oříšky provoní vánoce. Ve stínu ořechu se v létě obědvá a večer zpívá s kytarou, na lavičce se řeší věci lehounké i vážné. Ořešák na naší zahradě je přesně takový. Pan strom, střed zahrady, střed našeho malého světa. Pod ořechem se i u nás dějí důležité věci.

11.11.2012 v 23:17 | Karma: 9,94 | Přečteno: 835x | Ostatní

Marie Vavrušová

Odvolání II. - jak se vyjádřit k odvolání

Článek navazuje na dříve publikovaný popis toho, jak v opatrovnických soudních sporech probíhá odvolání. Dovoluji si navázat několika drobnými postřehy, které se mohou hodit těm, kdo se do této situace dostali, avšak nejsou tou "stranou", která se odvolává, naopak se k odvolání vyjadřují. Nebo pro srovnání těm, kdo tento typ zkušeností mají. A samozřejmě všem zvídavým a těm, co se právě teď nudí a tak čtou a čtou a čtou.

3.11.2012 v 23:11 | Karma: 12,72 | Přečteno: 5432x | Diskuse| Ostatní

Marie Vavrušová

Když se děti začnou ptát

Když se rodiče nedokáží domluvit a po jejich rozchodu se děti stanou součástí jejich sporu, můžete je nějakou dobu poměrně účinně držet stranou všeho. Dřív nebo později se ale začnou ptát. Spor běží, děti rostou. Dokud jsou malé, můžete se tvářit, že konflikt neexistuje. S běžícím časem to přestane být možné. Co s tím? Nevěděli jsme a tak se šli zeptat odborníka.

28.10.2012 v 23:30 | Karma: 11,82 | Přečteno: 1285x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Bakterie z vody letos zabíjí častěji, zemřelo už 23 lidí. Řada nákaz uniká

17. května 2024

Premium Kromě jiných infekcí se v Česku letos více šíří i smrtelnější legionářská nemoc, která se...

Slovensko k tragédii směřovalo dlouho, tímhle prohráli všichni, míní expert

17. května 2024

Premium Bývalý slovenský novinář a bezpečnostní expert Milan Žitný je přesvědčen, že k tragické události,...

V Kladně hořel sklad olejů a autodílů, škoda je čtyřicet milionů korun

16. května 2024  12:31,  aktualizováno  22:59

V kladenské ulici Železničářů ve čtvrtek hořela průmyslová hala se skladem olejů a autodílů. U...

Soud v Haagu začal řešit Gazu. Genocida dosáhla strašlivé úrovně, zaznělo

16. května 2024  22:40

Genocida, kterou Izrael páchá v Pásmu Gazy, dosáhla strašlivé úrovně, prohlásil zástupce...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...